Naiset, tytöt digiajassa

Perjantaina 9.3.2018 klo 10.30 – 12.00 Naiset, tytöt ja digiosallisuus

Miten varmistetaan naisten ja tyttöjen yhtäläinen osallistuminen teknologisessa murroksessa? Miten digitalisaatiolla edistetään sukupuolten tasa-arvoa ja naisten vaikutusmahdollisuuksia? Mitä EU:n tulisi tehdä naisten ja tyttöjen voimaannuttamiseksi?

Striimattu verkkolähetys kannattaa katsoa: www.facebook.com/Euroopanparlamentti/

DigiajassaOhjelma Eurooppasalissa, Malminkatu 16, Helsinki

Avaus: kansanedustaja Eva Biaudet, hallituksen puheenjohtaja, Naisjärjestöjen Keskusliitto ja päällikkö Jarmo Oikarinen, parlamentin Suomen-toimisto

Alustukset: Tietokirjailija ja toimittaja Tuuti Piippo: ”Naiset, jotka muuttavat maailmaa teknologian kautta” sekä tietokirjailija ja robotisaatioaktivisti Cristina Andersson: ”Kohti parempaa ja tasa-arvoisempaa maailmaa robottien avulla”

Paneelikeskustelussa: Euroopan parlamentin jäsenet Sirpa Pietikäinen (kok., EPP), Liisa Jaakonsaari (sd., S&D), Pirkko Ruohonen-Lerner ja Heidi Hautala (vihr., Greens/EFA).
Kommenttipuheenvuoro: hallituksen jäsen Satu Keiski-Toni, Naisjärjestöjen Keskusliitto

Seminaarin juonsi pääsihteeri Marianne Heikkilä, Marttaliitto

Rusetin webmaster Anna-Stina Lindén on Naisjärjestöjen Keskusliiton digi-työryhmän jäsen.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s